STUDIA PODYPLOMOWE: ARTETERAPIA Z MUZYKOTERAPIĄ I CHOREOTERAPIĄ

Rozpoczęcie: WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK 2017 r.

Cena: 3500 zł

Czas trwania: 380 godzin (w tym 60 h praktyk), III semestry (realizowane w 12 miesięcy)

STUDIA PODYPLOMOWE ARTETERAPIA

jest specyficzną formą działalności terapeutycznej podejmowanej przez kontakt ze sztuką (plastyczną, muzyczną bądź literacko-teatralną). Spełnia funkcję stymulującą, rozwijającą, regulującą oraz korekcyjną. Dzięki oddziaływaniom terapeutycznym zauważa się zmiany w trzech sferach funkcjonowania człowieka niepełnosprawnego:

• emocjonalno-motywacyjnej,
  • motorycznej,
  • poznawczej.

Techniki pracy stosowane w arteterapii służą zarówno osobom, które ujawniają trudności w realizacji zadań życiowych jak i tym, które pragną doskonalić jakość własnego życia w relacjach z innymi, rozwijać zdolności twórcze, rozwijać własną osobowość. Służy zatem wspieraniu rozwoju, profilaktyce i leczeniu. Aktywność twórcza angażuje procesy nieświadome, dlatego terapia przez sztukę (arteterapia) może być pomocna w wyrażaniu nieuzewnętrznionych emocji, których świadomy umysł nie jest w stanie rozpoznać i przekształcić w słowa.Podmiotem działań arteterapii może być każdy człowiek, a środkiem oddziaływania wszystkie dziedziny sztuki: muzyka, taniec, plastyka, teatr, literatura, fotografia. Podkarpackie Centrum Usług Dydaktycznych realizując studia podyplomowe z arteterapii rozszerza program o zagadnienia muzykoterapii i choreoterapii jako integralnych elementów terapii przez sztukę. Ponad 70% zajęć to praca technikami warsztatowymi.

ODBIORCY:

Studia arteterapia adresowane są dla nauczycieli szkół ogólnodostępnych i specjalnych oraz pedagogów, psychologów, artystów, pracowników służb medycznych i terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, bibliotekarzy, którzy w swojej pracy odczuwają potrzebę stosowania elementów terapii sztuką.

CEL STUDIÓW:

Zaprezentowanie możliwości oddziaływania sztuką na psychikę i organizm człowieka. Zwrócenie uwagi na zależność pomiędzy szeroko rozumianą terapią a innymi dyscyplinami nauki. Poznanie i wykorzystanie sztuki w terapii.

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest:

• zaliczenie w terminie wszystkich przedmiotów realizowanych zgodnie z programem studiów,
  • realizacja praktyk w wymiarze 60 godzin zgodnie z wytycznymi,
  • obrona projektu arteterapeutycznego​

STUDIA PODYPLOMOWE: ARTETERAPIA Z MUZYKOTERAPIĄ I CHOREOTERAPIĄ

Program obejmuje 320 godzin zajęć dydaktycznych realizowanych w formie wykładów i ćwiczeń oraz blok praktyk w wymiarze 60 godzin. Program zawiera poniższe treści przedmiotowe:

• Warsztat umiejętności interpersonalnych
  • Psychopedagogika twórczości i zdolności
  • Podstawy psychoedukacji z metodyką
  • Metody i szkoły psychoterapii
  • Diagnostyka i terapia pedagogiczna
  • Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
  • Wstęp do arteterapii.
  • Podstawy metodyki arteterapii
  • Elementy historii sztuki
  • Plastyka w nauczaniu i terapii
  • Kreatywność w myśleniu i działaniu
  • Rysunek, malarstwo, rzeźba
  • Metodyka arteterapii: środki intermedialne, multi i mixmedia
  • Muzykoterapia - metodyka
  • Choreoterapia - metodyka
  • Logorytmika
  • Drama
  • Biblioterapia – książka artystyczna
  • Seminarium dyplomowe
  • Rysunkowe metody projekcyjne w diagnostyce psychologicznej
  • Praktyki

Słuchacz w trakcie trwania studiów musi odbyć praktyki samodzielne w wymiarze 60 godzin. Niezbędną dokumentację do odbycia praktyk oraz wskazówki słuchacz otrzymuje po I zjeździe, w tym:

• Program praktyk,
  • Skierowanie,
  • Druk porozumienia między PCUD a placówką w której realizuje słuchacz praktykę,
  • Dzienniczek praktyk.

Dzięki współpracy Podkarpackiego Centrum Usług Dydaktycznych z wieloma ośrodkami, umożliwiamy słuchaczom w ramach studiów podyplomowych „Arteterapia z muzykoterapią i choreoterapią” realizację praktyk w placówkach z którymi współpracujemy.

Absolwent studiów podyplomowych: Arteterapia z muzykoterapią i choreoterapią uzyskuje kwalifikacje z wiedzy teoretycznej i praktycznej do pracy w:

• w przedszkolu
  • klasach I – III szkoły podstawowej
  • Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych
  • Ośrodkach Terapii zajęciowej
  • Domach Pomocy Społecznej
  • Świetlicy Środowiskowej
  • Szpitalach i hospicjach
  • innych placówkach zajmującymi się różnymi zaburzeniami w zakresie ruchu, wzroku, słuchu, a także niepełnosprawnością intelektualną.

UZYSKANE DOKUMENTY:

Słuchacze po zakończeniu studiów podyplomowych: Arteterapia z muzykoterapią i choreoterapią realizowanych przez Podkarpackie Centrum Usług Dydaktycznych otrzymują:

• Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych kwalifikacyjnych
  • Rekomendacje Podkarpackiego Centrum Usług Dydaktycznych
  • Zaświadczenie o ukończeniu specjalistycznego szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej
  • Bon rabatowy w wysokości 5% na kolejne studia podyplomowe realizowane przez PCUD

Tel. firmowy: 17 740 21 31,

Tel. kom.: 696 429 796, 696 429 799

E- mail: biuro@pcud.edu.pl

Warunkiem przyjęcia na studia Arteterapia z muzykoterapią i choreoterapią jest:

• Wypełnienie aplikacji
  • W dniu I zjazdu dostarczenie poniższych dokumentów:
      - ​kserokopii dyplomu ukończenia studiów wyższych ​
      - ​kserokopii dowodu osobistego (1 i 2 strona)
  •  Wpłata I raty w wysokości 200 zł (słownie: dwieście złotych) w dniu I zjazdu.
Galeria: