CO JEST NORMĄ, A CO ZABURZENIEM w rozwoju psycho-społecznym dziecka

Miejsce szkolenia: online Czas trwania: 60 minut

Przyjmując na świat nowonarodzone dziecko, rodzice mają jego idealny obraz, mają nadzieję, że będzie rozwijać się prawidłowo, zgodnie z normami.  Niestety nie zawsze tak się dzieje. Wiele dzieci, a według statystyk, coraz więcej, w pewnych aspektach miewa trudności, jego rozwój nie przebiega według przyjętych prawidłowości. Nieraz te trudności są bardziej oczywiste, a tym samym szybciej zauważone, jak np. niepełnosprawność ruchowa, inne mniej, jak np. zaburzenia ASD. Pomimo tego, iż bardzo wiele się mówi na temat nieprawidłowości w rozwoju dzieci, nadal spotyka się sytuacje, gdy dziecko 2-3 letnie, nie zostało jeszcze zdiagnozowane, a tym samym prawidłowo zaopiekowane, pomimo wyraźnych dysfunkcji w rozwoju czy to ruchowym, społecznym, czy poznawczym. Odpowiedzią na potrzeby dziecka jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju.  Stąd celem webinarium jest uświadomienie słuchaczom na co zwracać uwagę, w kontakcie z małym dzieckiem, gdzie się zgłosić oraz jakie podjąć interwencje. Ważnym tematem poruszanym na webinarium będzie również kontakt z rodzicem oraz poinformowanie go o zauważonych trudnościach.

CO JEST NORMĄ, A CO ZABURZENIEM w rozwoju psycho-społecznym dziecka

CELE:

• Przedstawienie założeń i znaczenia WWR
  • Momenty krytyczne w rozwoju psycho-społecznym dziecka 0-6 lat
  • Przedstawienie narzędzi diagnostycznych do badania dzieci w wieku 0-6 lat
  • Charakterystyka zaburzeń ujawniających się w wieku 0-6 lat.
  • Organizacja pomocy dla dziecka wymagającego WWR oraz jego rodziny

• terapeuci
  • nauczyciele wspomagający
  • nauczyciele przedszkolni
  • rodzice
  • wszyscy zainteresowani tematyką

mgr Aneta Zawora

Psycholog, oligofrenopedagog, posiada kwalifikacje w zakresie rehabilitacji dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi. Swoje doświadczenie zdobywała pracując w ośrodku rewalidacyjnym, przedszkolach, szkole podstawowej oraz wielu projektach ukierunkowanych na pracę z dziećmi, młodzieżą oraz rodzinami. Prowadziła zajęcia w ramach rewalidacji oraz WWR. Pierwsze doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą zdobywała pracując jako wolontariusz w domu dziecka, w Stowarzyszeniu Wiosna w ramach Akademii Przyszłości oraz świetlicy socjoterapeutycznej.  Ma również doświadczenie w pracy z dorosłymi, w zakresie pomocy psychologicznej, w kryzysach życiowych oraz terapii funkcji poznawczych. Nieustannie poszerza swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Ukończyła kurs „Szkoły Rodziców i Wychowawców”, szereg kursów z zakresu prowadzenia terapii dziecka z dysfunkcjami rozwojowymi, w tym Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Komunikacji Alternatywnej, Nauczania Kierowanego oraz Pracy z dzieckiem z ADHD, Metody Warnkego oraz Biofeedback.