Jak sobie radzić z rodzicami, którzy są bezradni, źli i zmęczeni … czyli kilka słów o komunikacji na linii nauczyciel – rodzic

„… odeszły już stare dobre czasy, gdy nauczycieli byli szanowani i budzili respekt wśród rodziców z powodu swojej pozycji społecznej. Obecnie musimy pozyskać szacunek starą, wypróbowana metodą: ZAPRACUJ NA TO”. Elaine K. McEwan

Na wzajemne stosunki rodziców i nauczycieli należy patrzeć  z punktu widzenia obydwu stron. Można powiedzieć, iż relacje te, to czasami oświatowy dramat. Z perspektywy rodzica niebezpiecznie jest wchodzić w konflikt  nauczycielem, który może się później odegrać na ich największym skarbie – dziecku. Nauczyciel, obkładany dodatkowymi obowiązkami, oczekuje większej współpracy ze strony rodzica, któremu (ze względu na wymagania) często się naraża. Webinar ten ma za danie przypomnieć, jak się zachować. „Przypomnieć”, ponieważ my nauczyciele i rodzice doskonale to wiemy, jednak w chwilach zdenerwowania często zapominamy, by słuchać, być uprzejmym, asertywnym i empatycznym, przyjmować konstruktywną krytykę, a co  najważniejsze - kończyć spotkanie pozytywnie. Podczas szkolenia przedstawię Państwu propozycje metod postępowania, które wykształcą pożądane umiejętności i właściwie ustawią relacje na linii nauczyciel – rodzic.

Teoretyczne:

• Zapoznanie z przyczynami zdenerwowania, zakłopotania oraz zmartwień rodziców
  • Zapoznanie z zachowaniami nauczycieli, które wywołują niezadowolenie rodziców
  • Poznanie rodzicielskich oczekiwań
  • Poznanie wskazówek na temat tego, jak radzić sobie z rodzicami, którzy są zdenerwowani, stracili panowanie nad sobą lub są zmartwieni

Utylitarne (praktyczne):

• Wskazanie metod właściwego postępowania w relacjach nauczyciel – rodzic

• Nauczyciele
  • Pedagodzy
  • Rodzice dzieci
  • Opiekunowie
  • Terapeuci

mgr Małgorzata Stopa - Wołowiec

pedagog, psychoprofilaktyk społeczny, terapeuta zaburzeń zachowania, terapeuta pedagogiczny; diagnosta i terapeuta w zakresie autyzmu oraz integracji sensorycznej; terapeuta ręki; terapeuta metody Svietlany Masgutowej w części ustno - twarzowej; ciągle podnosi kwalifikacje na różnych szkoleniach i konferencjach. Od 14 lat pracuje w szkole jako pedagog - terapeuta. Jest przewodniczącą zespołu wychowawczego oraz zespołu do spraw pomocy psychologiczno – pedagogicznej.