Techniki pracy z dzieckiem z opóźnionym rozwojem mowy w wieku przedszkolnym

Opóźnienie rozwoju mowy jest obecnie bardzo często spotykanym problemem rozwojowym dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym. Sytuacja ta wpływa negatywnie na inne aspekty rozwoju dziecka (w tym na rozwój poznawczy, emocjonalny czy społeczny) i może oddziaływać niekorzystnie na funkcjonowanie całej rodziny, która ma problemy w porozumiewaniu się z dzieckiem. Dlatego tak ważne jest, by umieć kompetentnie, a jednocześnie w sposób przyjazny dla dziecka, stymulować i wspierać rozwój jego umiejętności językowych i komunikacyjnych, od najwcześniejszego okresu. Wiedza i ćwiczenia zaprezentowane w ramach webinarium mogą być wykorzystane zarówno przez specjalistów prowadzących terapię dziecka, wzbogacając ich warsztat o ciekawe pomysły, przez opiekunów w żłobkach i nauczycieli w przedszkolach, jak i przez samych rodziców, zwłaszcza w obecnym czasie, kiedy dostęp do edukacji i terapii zorganizowanej jest ograniczony. Prezentowane treści mogą być także przydatne w profilaktyce opóźnień i zaburzeń rozwoju mowy.

Techniki pracy z dzieckiem z opóźnionym rozwojem mowy w wieku przedszkolnym

Uczestnik szkolenia:

• Dowie się, kiedy należy uznać, że rozwój mowy dziecka jest opóźniony.
  • Pozna czynniki sprzyjające rozwojowi mowy dziecka i utrudniające ten rozwój.
  • Pozna zasady skutecznej komunikacji z dzieckiem.
  • Nauczy się, jak w prosty sposób przygotować i przeprowadzić oparte na zabawie ćwiczenia stymulujące rozwój mowy.
  • Dowie się, jak zorganizować przestrzeń, by sprzyjała koncentracji i zaangażowaniu dziecka.

• Opiekunowie w żłobkach
  • Nauczyciele-wychowawcy dzieci przedszkolnych
  • Terapeuci wwr
  • Logopedzi
  • Rodzice/opiekunowie dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym

Dr n. hum. Tamara Cierpiałowska, od ponad 20-lat pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Pedagogiki Specjalnej UP w Krakowie, a zarazem praktyk: (neuro)logopeda, surdopedagog i terapeuta SI. Współpracuje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli, prowadzi warsztaty dla rodziców. Systematycznie uaktualnia i podnosi poziom własnej wiedzy i kompetencji, uczestnicząc w rozmaitych kursach, szkoleniach i warsztatach.