Współpraca z rodzicami dziecka z deficytami poznawczymi

Temat stanowi kontynuację wątku dotyczącego rozpoznawania i pracy z dziećmi z niepełnosprawnością sprzężoną i deficytami poznawczymi. Mianem deficytów poznawczych należy określić te zaburzenia, które utrudniają dziecku odbiór, przechowanie i przetwarzanie informacji płynących ze świata, pozwalających świat zrozumieć i dobrze w nim funkcjonować. Dotyczą one takich funkcji poznawczych jak: percepcja, pamięć, uwaga, myślenie. Efektywna praca z dzieckiem z deficytami poznawczymi jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy mamy odpowiednie rozpoznanie problemu. Konieczna jest jednak współpraca rodziców. To rodzice jako pierwsi (choć nie zawsze są tego świadomi) odkrywają trudności swoich dzieci, to oni decydując się na otwartość przychodzą po pomoc. To oni będą pracowali pod kierunkiem specjalistów w domu. Do częstych należą jednak sytuacje gdy rodzic nie dostrzega lub wypiera problem nakładających się na niepełnosprawność deficytów poznawczych.  Jak podjąć temat rozpoznanych trudności poznawczych z rodzicami uczniów? Jak rozmawiać o ponownej diagnozie? Czego unikać? Temat webinarium jest bardzo ważny dla pedagogów, psychologów, wychowawców, nauczycieli i terapeutów którzy pracując z dzieckiem z niepełnosprawnością, a szczególnie z dzieckiem z afazją czy autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera widzą nakładające się deficyty poznawcze i chcą pomóc dziecku i jego rodzicom.

Współpraca z rodzicami dziecka z deficytami poznawczymi

Cele:

Cel teoretyczny – dostarczenie wiedzy na temat procesów poznawczych istotnych dla funkcjonowania dziecka oraz mechanizmów radzenia sobie z sytuacją trudną przez rodziców.

Cel poznawczy – przedstawienie założeń teoretycznych na przykładzie studium indywidualnego przypadku (przypadki pracy diagnostyczno-terapeutycznej).

Cel praktyczny – wypracowanie wskazówek do pracy z rodzicami dzieci z deficytami poznawczymi.

• psycholodzy
  • terapeuci pedagogiczni
  • rodzice dzieci

dr Małgorzata Lis

dr nauk hum. w zakresie pedagogiki, psycholog, oligofrenopedagog, trener. Pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi oraz psychologa w Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sandomierzu. W obszarze wsparcia nauczycieli pracuje ponad 10 lat.